Rok szkolny 2021/2022
Modelowanie szkolnymi/przedszkolnymi systemami orientacji zawodowej
Świetlica szkolna i klasa IIb bierze udział w projekcie „Modelowanie szkolnymi/przedszkolnymi systemami orientacji zawodowej”. W ramach projektu odbyły się spotkania z przedstawicielami różnych zawodów: surdopedagoga, opiekuna zwierząt w schronisku i bibliotekarza. Dzieci poznały także zawód fotografa i weterynarza (samodzielnie wykonały zdjęcia zwierząt domowych), ornitologa (uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające ptaki powracające wiosną do Polski).
W ramach projektu „Modelowanie szkolnymi/przedszkolnymi systemami orientacji zawodowej” w klasie IIb odbyło się spotkanie z Panią weterynarz, jego celem było poznanie pracy weterynarza, zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych. Na spotkanie pani doktor przyniosła wiele swoich narzędzi pracy i środków leczniczych które uczniowie mieli możliwość obejrzeć z bliska. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, pozwoliło choć po części na poznanie tego ciekawego i odpowiedzialnego zawodu. Serdecznie dziękujemy Pani Anecie za dostarczenie nam tylu wiadomości i wspaniałych przeżyć.
Rok szkolny 2019/2020
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa
Uczniowie klas VII i VIII w roku szkolnym 2019/2020 – uczestniczyli w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej. Otrzymali wirtualne 20 tysięcy złotych i mogli inwestować je w akcje – czyli papiery wartościowe – różnych firm działających na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Poznali przy tym zawód maklera, czy analityka giełdowego.
Zajęcia przedsiębiorczości w klasie Vd
Na zajęciach z przedsiębiorczości uczniowie z klasy V D przygotowywali swoje własne towary, ustalali ich cenę i prowadzili kampanię je reklamującą. Obok wytwarzanych towarów użytkowych uczniowie tworzyli filmy reklamujące swoje towary. Dzieci sprawdzały więc czy mają predyspozycje do wykonywania zawodów zarówno artystycznych jak i tych, które są związane z reklamą.
Wycieczka zawodoznawcza
Klasy IV a i IV b uczestniczyły w wycieczce zawodoznawczej do Lipki poznając zawód i warunki pracy pszczelarza. Była to również okazja, do omówienia predyspozycji uczniów to, tego czy mogliby w przyszłości wykonywać taką pracę.
Tajniki ekonomii
Na zajęciach z przedsiębiorczości klasa v d poznawała tajniki ekonomii i zawody z nią związane. Głównie omawialiśmy zawód analityka finansowego, bankiera, księgowego, doradcy finansowego. Bardzo ciekawą publikację udostępnił nam Kuba Juźwicki „EKONOMIA”. To o czym dorośli ci nie mówią” autorstwa Bogusia Janiszewskiego.
„ta książka dowodzi, że o ekonomii można mówić nie tylko jasno, ale i z humorem. Dostajemy tu solidną dawkę wiedzy o podstawowych i nieco bardziej zaawansowanych zjawiskach gospodarczych. Czyta się szybko, a zapamiętuje jeszcze szybciej – dzięki zabawnym, czasem przewrotnym rysunkom. To książka dla każdego młodego bystrzaka. Ale nie tylko! Mamo i tato: pożyczcie ekonomię od waszego dziecka. Sporo się dowiecie, i będziecie się przy tym dobrze bawić!” – ta książka to dowód na to, że ekonomia nie musi być trudna.
Zawód kucharza
Uczniowie klasy V C na zajęciach z historii poznawali zawód kucharza rozwijający się poprzez wieki. Na pierwszych zajęciach tak jak ludzie pierwotni tarli ziarno na mąkę mając do dyspozycji kamień – na którym tarte było ziarno, drugi kamień – mniejszy którym tarli ziarno na mąkę. Zebrana mąka została przekazana mamom, które wspólnie upiekły z tej startej mąki chleb – dodając oczywiście pozostałe składniki potrzebne do pieczenia chleba.