6.06.2017 r. – wycieczka do Poznania

Dnia 6.06.2017r. uczniowie klas 4b, 6a

wraz z Paniami: Anną Kąsiel, Anetą Adamczyk, Izabellą Krawczyńską udali się na wycieczkę animowaną detektywowi historii do Poznania. Podczas wycieczki zwiedziliśmy wyjątkowo ciekawe, interesujące, piękne, wyjątkowe miejsca związane z historią Polski, Poznania tj.: katedrę pw. Św. Piotra
i Pawła, Stary Rynek z renesansowym ratuszem, słynne koziołki poznańskie, farę poznańską i dawny kompleks jezuitów. Przemiły przewodnik, który był naszym detektywem ożywił naszą wycieczkę za pomocą rekwizytów dotyczących Mieszka I, Dobrawy, Wieletów, pracy kata miejskiego zaprezentowanych przy interesującym miejscu w Poznaniu-pręgierzu miejskim. Uczniowie odgrywali scenki dotyczące pierwszych Piastów.

Na początku wycieczki dzieci otrzymały karty śledztwa, które w raz z rozwojem wydarzeń
i obserwowanych obiektów musiały uzupełniać, a także gpsy umożliwiające odszukanie tajemniczego miejsca na rynku. Zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrę (od 968r.), położoną w Ostrowie Tumskim.

Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I, obejrzeliśmy znajdujące się pod posadzką kościoła, pozostałości przypuszczalnych grobowców pierwszych Piastów oraz misę chrzścielną Mieszka I.
Uczniowie podczas warsztatów kulinarnych, pokazów rogalowych w Rogalowym Muzeum Poznania prowadzonych przez Rogalowego Mistrza oraz najprawdziwszego Poznaniaka Wuja Binia mogli dowiedzieć się jak wykonać rogale świętomarcińskie, jaka jest ich receptura, poznać legendy o ich powstaniu. Najciekawszym elementem tych warsztatów była możliwość poznania, nauczenia się poznańskiej gwary: mela- dziewczyna, szczun-chłopak, pyry- ziemniaki, bryle-okulary, mycka-czapka, kejter-pies, kociamber-kot, knipa-książka itd.

Każdy uczestnik wycieczki otrzymał dwa certyfikaty: Rogalowego Czeladnika i Detektywa Historii.

Organizatorami wycieczki były Panie:
Anna Kąsiel,
Aneta Adamczyk.