76 rocznica zbrodni radogoskiej.

      19 stycznia 2021 roku, w Muzeum Tradycji Niepodległościowych,w oddziale Martyrologii Radogoszcz odbyły się obchody 76 rocznicy zbrodni Radogoskiej.
      Masakra w więzieniu na Radogoszczu była jedną z największych tragedii w Łodzi podczas II wojny światowej. Około północy, w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku, uciekający przed wojskami Armii Czerwonej Niemcy podpalili więzienie i wymordowali osadzonych.
Niemcy zaczęli mordować więźniów w celach więziennych.
Eksterminację rozpoczęto kilkadziesiąt godzin przed wyzwoleniem Łodzi.
Najpierw wymordowano więźniów funkcyjnych, później niemieccy żołnierze zaczęli strzelać do osadzonych z bloku głównego. Gdy Ci stawili opór i walczyli o życie, hitlerowcy podpalili budynek. Do tych, którzy próbowali się ratować, strzelano.
Zobacz film – Ostatnie dni

      W tegorocznych obchodach rocznicy tej tragedii brali udział między innymi Prezydent Miasta Łodzi, Hanna Zdanowska wraz z Wiceprezydentem oraz członkami Rady Miasta. Zjawili się również członkowie ONZ i więzień, który jako jeden z 31 osadzonych przeżył pożar. Dwóch wolontariuszy Jan Leszczyński z klasy 8a oraz Kacper Leszczyński z klasy 6f z naszej szkoły zajmowało się obsługą zaproszonych gości.
Zobacz relację z obchodów
Zobacz posty na facebook
Zobacz filmy na facebook

Written by 

Rafał Migowski