230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

     W 2021 roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 r. Dokument tego typu był pierwszym w Europie i drugim na świecie po amerykańskim z 1787 r.. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było jednym z najważniejszych, przełomowych wydarzeń w historii naszego kraju. Konstytucja została ogłoszona przez Sejm Wielki zwany także Sejmem Czteroletnim (1788-1792 r.). Głównymi twórcami konstytucji byli: król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki czy ks. Hugo Kołłątaj. Jednym z założeń uchwalenia ustawy zasadniczej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu, zniosła wolną elekcję, wprowadziła dziedziczność tronu oraz podejmowanie decyzji większością głosów. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Narodowe Święto Trzeciego Maja uczniowie naszej szkoły uczcili biorąc udział w lekcjach historii poświęconych temu wydarzeniu, a także przygotowując prace i uczestnicząc w międzyszkolnym konkursie historyczno-plastycznym „Kartka z kalendarza – Konstytucja 3 Maja”. Zachęcamy do oglądania prac naszych zdolnych uczniów,
Aneta Adamczyk, Sylwia, Stolińska.

Written by 

Rafał Migowski