Wycieczki klas 7b i 5d do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

       W dniach 8.03 oraz 23.03.2022r. nasi uczniowie z klas 7b i 5d z Paniami Anetą Adamczyk, Sylwią Stolińską i Joanną Malinowską odbyli dwie wycieczki do Centalnego Muzeum Włókiennictwa. Grupa zwiedziła muzeum, skansen, wzięła udział w warsztatach pt. „Mam na to patent”, „Od włókna do tkaniny”. Uczniowie poszerzyli wiedzę o historii wielokulturowej, przemysłowej, włókienniczej Łodzi, zajrzeli do kotłowni interaktywnej, skansenów, poznali historię mieszkańców dawnych domów i ich życia codziennego, dowiedzieli się jak wynalazki zmieniały życie codzienne ludzi, przyjrzeli się jak zmieniały się mody w wystroju i wyposażeniu wnętrz na przestrzeni lat, poznali obyczaje mieszkańców dawnej Łodzi, będących przedstawicielami różnych kultur i religii, sprawdzili jak dawniej dbano o higienę, prześledzili jak zmieniały się codzienność i warunki życia ludzi w mieście, zapoznali się z informacjami, gdzie i w jakich warunkach pracowali dawniej Łodzianie. Dzieci poznały rodzaje tkanin, ubierały manekiny, zwiedziły także wystawę pt. „Miasto- Moda-Maszyna” nominowaną do nagrody Łódzkich Plastrów Kultury. Uczniowie poszerzyli wiedzę o praktycznych dla nas w życiu codziennym wynalazkach, a podczas warsztatów każdy stworzył swój przydatny wynalazek. Dzięki przemiłym przewodnikom zwiedziliśmy wystawę „Łódzkie miktohistorie. Ludzkie mikrohistorie”, czyli domy z okresu XIX wieku, dom z okresu 20-lecia międzywojennego, dom z czasów PRL, lata 40 i 50, 60, 70 i 80, dom rzemieślników i dawną pracownię krawiecką. Obie wycieczki pozostały dzieciom w pamięci jako miły obraz dawnej przemysłowej Łodzi, której historię warto znać i propagować


Written by 

Rafał Migowski