Wycieczki klasy 6d do EC1 i Atlas Laser Games

Klasa 6d z wychowawczynią Panią Sylwią Stolińską oraz Panią Anetą Adamczyk odbyła wycieczkę 14.02.2023 r. do EC1 na zwiedzanie oraz zajęcia laboratoryjne pt. „Herbata wymiata, czyli czaj pod lupą” – właściwości antyoksydacyjne herbaty białej, zielonej, czerwonej i czarnej.

Herbata to nie tylko popularny napój, ale również dobry materiał badawczy, który pomógł zrozumieć nam ważne reakcje chemiczne. Wykorzystując zatem różnorodne napary uczniowie poruszyli takie zagadnienia jak: wskaźniki alkacymetryczne, reakcje utleniania i redukcji oraz związki kompleksowe. Doświadczenia chemiczne i poszukiwanie odpowiedzi na ciekawe pytania: czym tak naprawdę jest herbata, skąd wzięła się tradycja jej picia, jak imponujące kolory mogą mieć herbaciane napary oraz jak dodanie pewnych substancji wpływa na jej wygląd i właściwości chemiczne, a także jak zrobić słynną bubble tea bardzo podobały się naszym uczniom.

Kolejne warsztaty pt. „Gruntownie o glebach” także dostarczyły uczniom wielu wrażeń.

Uczniowie poszerzyli wiedzę o rędzinach, madach, a także bielicach. Każdy typ gleby ma swoje unikatowe cechy, właściwości i znaczenie. Podczas zajęć przyjrzeliśmy się dokładnie glebom, które stanowią miejsce życia dla ludzi, zwierząt, roślin, grzybów i wielu mikroorganizmów. Wykonaliśmy własne profile glebowe, zbadaliśmy odczyn różnych typów gleb i poszukaliśmy związku między jej barwą, a składem chemicznym. Na koniec poszukaliśmy odpowiedzi na pytania czym jest sorpcja i jakie są jej rodzaje. Dzięki ciekawym doświadczeniom gruntownie zagłębiliśmy się w glebowe zagadnienia.

Po tych wszystkich edukacyjnych emocjach uczniowie z klasy 6d pobawili się w Atlas Laser Games w Manufakturze podzieleni na zespoły dziewczyn i chłopców. Dzień był pełen wrażeń i dobrego humoru.

Written by 

Rafał Migowski