5e w „Centrum Afryki” :)

Dnia 20.05.2019 roku pojechaliśmy na dwudniową wycieczkę szkolną do „Centrum Afryki” zlokalizowanym w Sobanicach – wiosce położonej w województwie mazowieckim. W wycieczce brało udział dwudziestu trzech uczniów z klasy Ve, którzy byli pod opieką wychowawcy – Pani Agnieszki Tyszkiewicz oraz Pani Joanny Tadeusiak.

Nasz autokar wyjechał z miejsca zbiórki około godziny 7:30. O godzinie 11:00 dojechaliśmy do miejsca docelowego. Na miejscu podzieliliśmy się tak, by wszyscy zmieścili się w czterech domkach – dwóch dla chłopców, dwóch dla dziewcząt. W dodatkowym domku zamieszkali opiekunowie.
Po zakwaterowaniu zostaliśmy poinformowani o harmonogramie naszego pobytu, to znaczy dowiedzieliśmy się jakie atrakcje i w jakiej kolejności nas czekają. Na początek przywitali nas gospodarze w strojach afrykańskich i zwiedziliśmy z przewodnikiem Wioskę Kuanjamo, która zbudowana jest z chat, przeniesionych jakby żywcem z Afryki. Następnie uczestniczyliśmy w grze, polegającej w poszukiwaniu skarbów, która wzbudziła w uczestnikach dużo pozytywnych emocji. W dalszej kolejności całą klasą poszliśmy do Muzeum Afrykańskiego. Różniło się ono od typowego muzeum tym, że mogliśmy zobaczyć i dotknąć różnych przedmiotów związanych z Czarnym Lądem (masek afrykańskich, rzeźb zrobionych przez tamtejszy lud oraz zabawek dzieci z tak daleka). Ponadto pani przewodnik w bardzo interesujący sposób przybliżyła nam życie codzienne i zwyczaje panujące w typowej afrykańskiej wiosce. Po krótkiej przerwie przeznaczonej na obiad chodziliśmy po mostach linowych oraz zjeżdżaliśmy na tyrolce z dość wysokiej wieży zabezpieczeni odpowiednimi uprzężami. Potem próbowaliśmy swoich sił w grze w mini golfa. Ostatnią atrakcją pierwszego dnia wyjazdu były odbywające się po wczesnej kolacji podchody w lesie zakończone ogniskiem, gdzie piekliśmy kiełbaski.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy krótką rozgrzewką sportową, po której ciuchcią „Mombasa Ekspress” pojechaliśmy na śniadanie. Tuż po posiłku czekała na nas atrakcja w postaci strzelania z łuku i wiatrówki, na którą cieszyli się zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Następnie jeździliśmy na quadach pod opieką organizatorów. W dalszej kolejności odbyła się zabawa w poszukiwanie skarbów, podczas której korzystaliśmy z map i ćwiczyliśmy orientację w terenie. Potem niektórzy z nas – ci którzy mieli wzrost powyżej 155 cm – mogli również wziąć udział w zapasach w strojach SUMO. Ostatnią atrakcją wycieczki były warsztaty z Afrykańczykiem, który uczył nas gry na bębnach afrykańskich. Na koniec dostaliśmy pamiątkowe dyplomy, a niektórzy z nas również nagrody za uczestnictwo w konkursie wiedzy o wiosce afrykańskiej.
Pełni wrażeń wróciliśmy do domu około godziny 19:00. Podczas wycieczki wzbogaciłam swoją wiedzę o różnorodne ciekawostki dotyczące Czarnego Lądu i codziennego życia moich rówieśników mieszkających w odległej Afryce. Mogłam również zdobyć nowe umiejętności oraz sprawdzić się w sportowych konkurencjach.

Written by 

Krzysztof Dzierbicki - nauczyciel informatyki w SP 184, webmaster strony sp184lodz.edu.pl, fotograf, edukator.dzierbicki.pl, administrator szkolnej sieci LAN