Wycieczka do Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddziału Martyrologii Radogoszcz

     5 listopada klasy 5d, 7b wraz z wychowawcami Panią Sylwią Stolińską, Anetą Adamczyk i Panią Eweliną Jurkiewicz wybrały się na wycieczkę na cmentarz na Radogoszczu złożyć znicze na grobach osób ważnych dla historii miasta i Polski oraz do szczególnego miejsca pamięci, Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu. Uczniowie zwiedzili wystawę stałą pt.”Zabrał ich ogień”, dowiedzieli się o historii zagłady więźniów Radogoszcza, jak wyglądało życie codzienne w Kraju Warty, poznali wyzwania i problemy ludzi, dzieci żyjących w czasie wojny, okupacji, dowiedzieli się na czym polega praca muzealnika, wykonali karty pracy. Zajęcia miały charakter pogadanki wzbogaconej interaktywnymi obrazami, mapami. Uczestnicy warsztatów uzyskali informacje na temat życia ich rówieśników mieszkających w Łodzi podczas II wojny światowej po wkroczeniu do miasta Niemców, dlaczego miasto zmieniło nazwę, herb i nazwy ulic, poznali metody prześladowania społeczeństwa polskiego na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, formy oporu stawianego przez Polaków w Kraju Warty niemieckiemu okupantowi. Uczniowie poznali najważniejsze postaci związane z historią wojennej Łodzi oraz najważniejsze wydarzenia rozgrywające się na ziemiach polskich wcielonych do III Rzeszy. Delegacja uczniów zapaliła znicze pod pomnikiem upamiętniającym zbrodnię radogoską.


Written by 

Rafał Migowski