Ciekawa lekcja w klasie 1b

W klasie 1 b gościliśmy na zajęciach online Olę, która mieszka od 5 lat w dalekiej Japonii. Uczęszcza tam do japońskiej szkoły. Opowiedziała nam o szkolnych zwyczajach i zasadach. Wiemy, jak wyglądają nasze imiona napisane w języku japońskim. Ola przetłumaczyła nam także kilka wyrazów i zdań. Po japońsku brzmią one zupełnie inaczej. Obejrzeliśmy również krótkie filmy o technikach skakania na skakance oraz zawody w tej konkurencji.
Najbardziej zdziwiły nas następujące fakty:
Do szkoły uczniowie chodzą w mundurkach. Bez względu na pogodę – chłopcy w krótkich spodenkach, a dziewczynki w spódnicach i skarpetkach.
Ten sam tornister noszą przez 6 lat szkoły podstawowej.
Bez względu na pogodę dzieci samodzielnie chodzą do szkoły w grupach pod opieką najstarszego ucznia. Tak samo wracają.
Dyżurni wydają obiady w sali, w której się uczą.
Nie ma personelu sprzątającego. Uczniowie wykonują wszystkie prace porządkowe.
Na wakacje i ferie nauczyciele zadają bardzo dużo zadań, z których należy się rozliczyć. Otrzymują również prace domowe doskonalące umiejętność skakania na skakance.
Polecamy obejrzeć fragmenty filmów:
Filmik 1
Filmik 2